BERSTLINING

BERSTLINING

Technológia sa používa na obnovu – sanáciu všetkých starých tlakových potrubí novým potrubím rovnakého, alebo väčšieho priemeru.

Zobraziť viac

Technológia sa bežne používa v rozsahu DN 100 až DN 600 mm.
Nepoužíva sa pre výstavbu nových potrubí.

Sanácia tlakových aj netlakových potrubí technológiou Berstlining je založená na roztrhaní, alebo rozrezaní starého potrubia pomocou trhacej/rezacej hlavy a súčasného zaťahovania nového potrubia do existujúcej trasy starého potrubia. Na zachovanie pôvodného alebo zväčšenie profilua nového potrubia sa používa špeciálna roztláčacia hlava, ktorá vytlačí materiál a úlomky starého potrubia do obsypu či okolitej horniny. U metódy trhania je trhacia hlava súčasne roztláčacia. V prípade rezania ide v zostave ako prvá rezacia hlava a za ňou hneď nasleduje roztláčacia hlava.

Sanácia je realizovaná vždy medzi jednotlivými montážnymi jamami.

K cieľovej jame nainštalujeme navijak s kontrolou ťažnej sily, alebo hydraulické ťažné zariadenie.
Po príprave sa začne samotné zaťahovanie, t.j. roztláčacia/rezacia hlava sa upevní k ťažnému zariadeniu a za hlavu sa upevní vťahované potrubie. Počas celého procesu je kontrolovaná a zaznamenávaná ťažná sila. Podľa veľkosti profilu je maximálna dĺžka jedného sanovaného úseku do 400 m (optimálne do 200 m).

Pri tejto metóde odpadá odstraňovanie prekážok z potrubia (korene, inkrusty...) a čistenie potrubia.
Oproti dynamickým metódam sanácie nedochádza k žiadnym otrasom a nie je žiadne ohrozenie ostatných vedení uložených vedľa.